Egy rendezett szoba segít a koncentrációban, csökkenti a stresszt, és a gyerekek is könnyebben megtalálják a kedvenc játékaikat vagy füzeteiket. A rendszerezésre való nevelés hosszú távon önállóságot és felelősségtudatot alakít ki bennük. És valljuk be, a szülők számára is óriási könnyebbség, ha nem kell minden reggel végiggyalogolni egy újabb legó aknamezőn!
7 tipp, hogy könnyebben menjen a rendrakás
1. Használj átlátszó vagy feliratozott tárolókat
Átlátszó műanyag dobozokkal vagy képes címkékkel könnyen beazonosítható, mi hová tartozik. Ez kifejezetten hasznos a kisebb gyerekeknél, akik még nem tudnak olvasni.
2. Dobozok, kosarak minden méretben
A különféle méretű kosarak és dobozok segítenek abban, hogy a kisebb és nagyobb játékokat külön tároljuk. Így elkerülhető a keveredés és a felesleges keresgélés.
3. Alacsony polcok és nyitott tárolók
Minél elérhetőbbek a tárolók, annál valószínűbb, hogy a gyerekek maguktól is elpakolnak. A nyitott polcokon minden jól látható, és egyszerűbb a rend fenntartása.
4. Tárolás az ágy alatt
Az ágy alatti kihúzható fiókok vagy görgős tárolók kiválóan alkalmasak ritkábban használt játékok vagy évszakos holmik elhelyezésére.
5. Használj függő rendszereket
Falra szerelhető tárolók, zsebes textilrendszerek, ajtóra akasztható tárolók – ezek mind segítenek kihasználni a függőleges teret.
6. Játékos tárolók
Színes ládák, házikó formájú polcok vagy állatos dobozok segítenek abban, hogy a gyerekek örömmel vegyenek részt a pakolásban.
7. Rotáld a játékokat
Nem kell, hogy minden játék mindig elöl legyen! Ha néhány hetente cseréled a készleteket, friss élményként térnek vissza a régebbi darabok, és kevesebb játék lesz egyszerre széthagyva.
Vond be a gyerekeket is!
A legjobb rendszert is csak akkor érdemes kialakítani, ha a gyerek is részese a folyamatnak. Ha együtt találjátok ki, mi hová kerüljön, és milyen rendszer szerint történjen a pakolás, sokkal nagyobb lesz az esélye annak, hogy ő maga is követi majd. Kezdjetek együtt szelektálással, adjatok új életet régi dobozoknak, és válasszatok közösen matricát a tárolókra – így még játékos is lehet a rendrakás!